Facebook Explore Feed: що це і чому видавці занепокоєні

На минулому тижні Facebook почав впроваджувати глобально вкладку “Цікаве” або ж Explore Feed — своєрідну альтернативну стрічку новин, у якій користувачі зможуть знаходити новий цікавий контент від сторінок та видань.

І це одразу ж спровокувало паніку серед видань, тому що драматично обвалилися органічні охоплення постів у шести країнах: Словакії, Шрі-Ланці, Сербії, Болівії, Гватемалі та Камбоджі.

Новинні сайти у цих країнах втратили 60—80% трафіку з соціальної мережі. Особливо це стосується нішевих медіа, що повністю покладалися на Facebook як джерело трафіку.

Як виявилося, у них Facebook тестує Explore Feed не так, як у решті країн: усі пости сторінок з основної стрічки новин було переміщено до стрічки “Цікаве”, залишивши в основній лише пости від друзів та рекламу.

І хоча компанія заявила, що “це не глобальне рішення і зараз немає планів продовжувати ці тести”, побоювання у видавців щодо зменшення трафіку та росту рекламних бюджетів залишаються. Щонайменше тому, що тести у шести країнах триватимуть ще кілька місяців.

Що таке Explore Feed?

Раніше стрічка “Цікаве” досить довго тестувалася на мобільних пристроях. Можливо, оновлюючи свій додаток, ви бачили іконку “ракети” унизу в навігації? Тепер вкладка доступна і в десктопній версії за адресою https://www.facebook.com/explore.

Щоправда, користувачам досить складно дізнатись про її існування та знайти її серед чималого списку інших функцій. У мобільному додатку вона також серед інших функцій, таких як Моменти, Збережене, Погода та ін.

Це найпопулярніші статті, відео, фото та дописи сторінок, за якими ви не стежите

Контент, що показуватиме стрічка Explore, різноманітний: це найпопулярніші статті, відео, фото та дописи сторінок, за якими ви не стежите. 

Проте вони переважно підбираються з урахуванням ваших інтересів, стрінок, на які ви підписані, та популярного серед ваших друзів контенту. Наразі у стрічці немає реклами.

Так — в усіх країнах, крім зазначених шести.

Навіщо це Facebook?

Після того, як видавці виявили окремі тести у шести країнах, Адам Моссері, голова проекту News Feed, пояснив дії компанії тим, що користувачі хочуть легше бачити пости своїх друзів та родичів.

“Ми тестуємо окремий простір, в якому люди зможуть взаємодіяти з друзями та родиною, та інший, стрічку “Цікаве”, з постами від сторінок”, — пояснює він після того, як про особливості тестів у шести країнах стало відомо.

Тому Facebook, за його словами, намагається зрозуміти, чи зручно буде користувачам мати два таких простори і як вони реагуватимуть на окремі стрічки. Проте, додає Моссері, поки що йти у цьому напрямку далі тестів у цих шести країнах (чи брати гроші з видавців за потрапляння в основну стрічку новин) компанія не планує.

Втім, “поки що” тут ключові слова, оскільки раніше Facebook наполягав, що сама стрічка Explore лише інструмент тесту. Ніхто не знає, чи не зміниться позиція компанії, якщо тести пройдуть успішно.

Крім того, Моссері наголосив, що користувачі мають потребу в інструменті, який дозволить їм отримувати цікавий та популярний контент з уього Facebook, а не лише сторінок, на які вони підписані.

Таким чином, компанія потенційно збільшує час, який користувачі проводять у її екосистемі: бажання людей постійно скролити задовільниться направду нескінченною стрічкою нового контенту. А це збільшення надходжень від реклами.

Що це означає для видавців?

Попри очевидний висновок — не будувати медіа навколо єдиного джерела трафіку та диверсифікувати роботу з аудиторією, результати впровадження Explore Feed можуть бути неоднозначними.

З одного боку, якщо Facebook таки розділить стрічки для особистого та публічного просторів і стрічка “Цікаве” виявиться зручним інструментом, яким справді користуватимуться, це може стати новим маркетинг-середовищем для медіа зі своїми правилами гри.

Зокрема, нещодавно Facebook оголосив про впровадження вкладки Watch, щоб концентрувати там відеоконтент. Тому Explore в разі чого не буде єдиною окремою контентною вкладкою.

Втім, компанія, як було з багатьма новими функціями, може відмовитися від такого рішення, якщо користувачі не зрозуміють цього інструменту. Або в ході тестів виробить новий інструмент.

Варіант, коли соцмережа перемістить усі пости сторінок у стрічку, якою ніхто не користується, і змусить платити за потрапляння в основну стрічку, поки що фахівці розглядяють як найгірший.

А поки що Адам Моссері пропонує видавцям ознайомитися з тим, як працює стрічка новин.

Джерела: TechCrunch, Filip Struharik@Medium, Zaid Ramley@Medium, Facebook Media

Також

Як кулінарний гігант Tasty від BuzzFeed виходить в офлайн

Facebook пояснив видавцям роботу стрічки новин

Facebook Explore Feed: що це і чому видавці занепокоєні

Google AMP: більше переглядів, менше грошей?

BuzzFeed запускає нові рекламні продукти, щоб працювати швидше

Тепер кожен автор може заробити на Medium. Як?