Головні тренди розвитку ЗМІ у 2017 році

Щорічний звіт Інституту Ройтерс про діджитал-новини містить деякі сюрпризи. Все більше молодих американців платять за новини, темпи встановлення Adblock падають, а споживання новинних додатків зростає.

Щоб іти у ногу з часом, американці демонструють деякі звички споживання медіа, які йдуть проти світових трендів.

Це один з поточних висновків, опублікованих у звіті Оксфордського агентства Reuters з вивчення журналістики. The Reuters Institute’s Digital News Report 2017 опитали понад 70 000 людей у 36 країнах світу щодо споживання цифрових новин. (Країни, включені до звіту вперше цього року: Словаччина, Хорватія, Румунія, Тайвань, Гонконг, Малайзія, Сінгапур, Аргентина, Чилі та Мексика.)

Дослідження складалося з онлайн-опитування YouGov на початку 2017 року, потім — фокус-групи, і охоплює такі теми, як блокування реклами, новини у месенджерах та голосових додатках, звички споживання новин. Reuters також звернув увагу на довіру до новин та поляризації медіа в цьому році. Нижче деякі з найбільш цікавих висновків з доповіді.

Блокування реклами зупиняється

Найгірші побоювання 20152016 років стихають (хоча все може повернутися, коли Google створить Adblocker у Chrome): у звіті сказано, що встановлення рекламних блокувальників на десктопі зупиняється — це близько 24%.

І попри страхи індустрії, воно не поширилося на смартфони — менше, ніж один з десяти (7%) розібрався, як встановлювати блокувальники або браузери, які блокують за замовчуванням. Ще однією обнадійливою ознакою є збільшення частки респондентів (43%), які погодились тимчасово вимкнути блокувальник реклами для певних новинних сайтів.

І, очевидно, 12% людей просто люблять рекламу.

 Alexa більше за Apple Watch

Ще зарано говорити, але “голосові активатори цифрових асистентів, такі як Amazon Echo, виступають як нова платформа для новин, що вже перевершує смарт-годинник у США та Великобританії”.

Детальніше про те, як це відбувається, читайте в окремій статті.

Американці все ще люблять новини в соціальних медіа. Мешканці інших країн не дуже

51% людей, опитаних в США в Інституті Reuters, отримують новини з соціальних мереж. Показник збільшився на 5% з 2016 року (і вдвічі з 2013 року).

Дві третини користувачів соціальних мереж у Сполучених Штатах також дивляться телевізійні новини (67%), а дві третини також відвідують популярні веб-сайти або програми (66%)

Третина респондентів у віці 18 до 24 років (33%) у всіх країнах, де проводилося опитування, стверджують, що основним джерелом новин для них є соціальні медіа. Це більше, ніж новинні сайти (31%), телевізійні новини та друковані газети разом взяті (29%).

Тим не менш, за межами Сполучених Штатів та Сполученого Королівства тренд використання соціальних медіа для новин вповільнюється. “У більшості країн зростання припинилося, і ми спостерігали значне зниження у Португалії (-4%), Італії (-5%), Австралії (-6%) та Бразилії (-6%)”.

Крім того, розповсюдження та коментування новин у соціальних мережах за останні два роки або зменшилося, або залишилося на тому ж рівні у більшості країн. (Один виняток: Сполучені Штати, де обидві практики зросли.)

Чому ж так, особливо враховуючи кількість драматичних новин по всьому світу? Це може бути пов’язано з посиленням використання додатків для обміну повідомленнями в інших країнах…

Мессенджери

23% опитаних у всіх країнах використовують мессенджери для обміну новинами щотижня. Найпопулярнішим є WhatsApp (40% використовують його загалом, 15% — для новин), за ним іде Facebook Messenger (36% загалом, 8% — для новин).

Але використання залежить від країни: “Більшість респондентів нашої вибірки в Малайзії (51%) стверджують, що вони використовували мессенджер для обміну чи обговорення новин на вказаному тижні, і лише 3% — в США.” Переважно мессенджери використовують для споживання новин в Азії та Латинській Америці.

По всій вибірці 78% людей, які використовують мессенджери для обміну новинами, також споживають новини через принаймні одну соціальну мережу.

Чи стануть новинні додатки знову популярними?

Після періоду слабкого росту (чи навіть його відсутності) ми бачимо стрибок у використанні новинних додатків майже в усіх країнах.

Йдеться в основному про збільшення частоти використання додатків вже існуючими користувачами, аніж про ріст кількості нових встановлень.

Тут зіграли два ключових фактори:

  • більше видавців інтегрували додатки в маркетинг у пошуковиках, соціальних мережах та мейл-розсилках;
  • суттєве зростання обсягів мобільних пуш-повідомлень, оскільки видавці реалізують стратегії лояльності та використовують нові можливості платформ. Не дивно, що частіше почали користуватися додатками у країнах, де спостерігається найбільший розвиток мобільних пуш-повідомлень (США, Австралія, Південна Корея).

Apple News також користуються моментом

Apple News — одні із тих, хто найбільше виграв минулого року завдяки випуску інформаційного каналу Spotlight та можливості підписатись у мобайлі на мультимедійні сповіщення від улюблених видавців. Ці дві функції мають надпотужне використання: ряд видавців розповіли дослідникам, що майже третина їхнього мобільного трафіку зараз приходить з додатку або пов’язаного з ним віджета Spotlight.

Молоді американці платять за новини

Дослідники відстежували, скільки людей платять за новини по країнах. Цього року в ніде не спостерігалося помітних змін — крім Сполучених Штатів, де цифра зросла з 9% у 2016 році до 16% у 2017 році. А частка людей віком від 18 до 24 років, які платять за Інтернет-новини, зросла з 4% у 2016 році до 18% у 2017-му.

Ми бачимо таку саму картину на карті політичних симпатій: деякий ріст є у всіх групах, але найбільший – у тих, хто відносить себе до лівих.

У США також найбільша частка респондентів (з усіх 36-ти досліджених ринків), які стверджують, що платять за новини, щоб фінансувати журналістику (29%).

“Ця цифра вдвічі перевищує загальний показник по всіх країнах (13%) і допомагає пояснити, чому ми бачили таку зміну в минулому році”.

Люди будуть платити за термінові новини

Автори звіту застерігають, що “ми завжди повинні мати на увазі, що більшість людей досі не платять за новини в Інтернеті”. (Цитата про гроші від одного члена фокус-групи з США, віком від 35 до 54: «”О Боже, я витратив тисячі доларів на електронні пристрої, чи можете ви, будь ласка, дати мені щось безкоштовно?»

Проте цікаво, що під час опитування про тип контенту, який вплинув на їхнє рішення заплатити, на усіх 36 ринках термінові новини (41%) та звіт про останні події (38%) вийшли на перші місця.

Більш глибокий аналіз (34%) та коментарі (29%), які переважно відмежовані від джерела новин, є наступними у списку.

Порівняно мало людей (23%) платять за доступ до розважального або вражаючого типу новин.

Важливість термінових новин є дивною, оскільки в більшості країн люди можуть одержувати ті самі новини з ряду безкоштовних альтернативних джерел. Такі міркування спонукали деяких видавців (наприклад, The Times of London) перестати надавати своїм передплатникам термінові новини.

Люди досі кажуть «ні» (новинним) відео

Одним із найбільш неочікуваних відкриттів минулорічного звіту стало те, що більшість людей насправді не люблять отримувати новини з онлайн-відео. Ситуація не змінилася.

  • Більшість новинних відео, які дивилися респонденти, – короткі.
  • На кожній платформі приблизно половина користувачів не споживала ніяких відео-новин на зазначеному тижні.
  • На новинних веб-сайтах споживають досить небагато відео, особливо це стосується молодих груп та країн, де соціальні мережі є значною частиною медіа-міксу.

Незважаючи на велику кількість новин у форматі відео, ми виявили, що загальні смаки аудиторії дуже мало змінилися з того часу, як ми почали стежити за цією проблемою чотири роки тому. На всіх ринках понад дві третини респондентів (71%) кажуть, що вони в основному споживають текстові новини, а 14% використовують текст і відео однаково.Відсутні й значні вікові відмінності: молоді люди так само переважно віддають перевагу тексту.

Використання вiдео на рiзних платформах

Джерело: Niemanlab.org

Мелісса Белл, співзасновниця та видавець Vox Media, у коментарі до Звіту розмірковує над найбільшою проблемою ЗМІ — втратою довіри читачів. Чи можливо це виправити?

Також

Як кулінарний гігант Tasty від BuzzFeed виходить в офлайн

Facebook пояснив видавцям роботу стрічки новин

Facebook Explore Feed: що це і чому видавці занепокоєні

Google AMP: більше переглядів, менше грошей?

BuzzFeed запускає нові рекламні продукти, щоб працювати швидше

Тепер кожен автор може заробити на Medium. Як?